Vše o bazarech v Německu

Přihlášení auta z dovozu

Asi největším úskalím při koupi ojetého vozu ze zahraničí je jeho následné přihlášení do registru vozidel. Pojďme si tedy ve stručnosti popsat jednotlivé nutné kroky od zakoupení vyhlédnutého automobilu až po možnost jeho používání na tuzemských silnicích.

Abyste vůbec mohli vůz dopravit domů (samozřejmě se bavíme o dopravě po vlastní ose), musíte vůz opatřit krátkodobým pojištěním odpovědnosti, které slouží k pokrytí případně vzniklých škod z důsledků havárie, střetu se zvěří atd. Toto pojištění se uzavírá v pobočkách německých autoklubů. Dále je nutné automobil odhlásit z registru vozidel na nejbližším dopravním inspektorátu, kde také získáte dočasný technický průkaz a (dočasné) převozní značky, za jejichž vydání zaplatíte přibližně 100 eur. V případě, že hodláte auto dopravit domů na vleku či v přívěsu, postačí Vám jenom odhlásit vozidlo na místním dopravním inspektorátu. Odpadají tedy jak pojištění o odpovědnosti, tak i vyřízení převozních značek.

Automobil jsme tedy v pořádku dovezli do České republiky, kde nás samozřejmě čekají další nezbytné náležitosti. První věcí, kterou je nutné provést je změření emisí a provedení kontroly technického stavu vozidla na některé ze stanic technické kontroly. Tyto úkony Vás vyjdou dohromady asi na 2500 Kč. Následuje vyřízení povinného ručení u zvolené pojišťovny.Pokud je vůz, který jste si pořídili mladší než půl roku, musíte také podat „Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku“. Budete totiž muset zaplatit DPH, která Vám při koupi vozu byla v Německu z jeho ceny odečtena. Formulář k tomuto hlášení získáte na finančním úřadu. Pokud je kupovaný vůz starší šesti měsíců, je DPH již součástí jeho ceny, a tudíž tato záležitost odpadá.

Nyní již můžete přihlásit vůz na dopravním inspektorátu (2500 Kč), kde také zaplatíte tzv. ekologickou daň (obvykle 0 – 4000 Kč). S sebou si vezměte následující dokumenty a propriety: dočasný technický průkaz, formulář o odhlášení vozu z německé evidence vozidel, převozní značky, zprávu o výsledku měření emisí, zprávu STK o technickém stavu vozidla, doklad o vyřízení povinného ručení + zelenou kartu, občanský průkaz, případně také potvrzení finančního úřadu o platbě DPH.

Do třiceti dnů Vám dopravního inspektorát vystaví opis velkého technického průkazu, osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz) a vydá nové registrační značky (SPZ). V tuto chvíli již můžete svůj vůz používat na českých silnicích.

Komentáře jsou uzavřeny.